V krásné prosluněné hale novoborského Crystalexu proběhl 9. 4. 2011 první ročník mistrovství ČR v benchpressu asociace WUAP.

FOTOGALERIE

VÝSLEDKY

Po zahájení soutěže starostou Nového Boru Mgr. Jaromírem Dvořákem nastoupili v první skupině všechny ženy a dorostenci. Mezi ženami jednoznačně dominovala Monika Rovná, které se technicky nezdařil poslední pokus a nakladači museli rychle zasáhnout, přesto jejích 90 kg znamenalo prvenství v absolutním pořadí. Druhá v absolutním pořadí Martina Daher zatlačila 70 kg a třetí Hana Nachtigalová 55 kg. Na své první soutěži se slušně prezentovala i masterka Jitka Krásová, která zatlačila bez dresu 50 kg a svou kategorii vyhrála. Škoda výpadku Evy Horňákové, která nezaznamenala platný pokus na 85 kg.Maximální objektivitu soutěže zajistil organizátor Karel Koldovský tím, že pozval dva uznávané mezinárodní rozhodčí WUAP ze Slovenska – Matúše Alberta a Petru Vicenikovou, které v průběhu závodu střídavě doplnili taktéž mezinárodní rozhodčí Martin Košnar a Monika Rovná. Důsledné dodržování všech pravidel je jedním z pilířů, na kterých si WUAP zakládá a proto byly provedeny i nezbytně vyžadované protidrogové testy na více než 10 % závodníků. 

Mezi dorostenci dominoval jednoznačně Filip Čížek (osobní váha 124,2 kg). Zapsal snadných 230 kg a pak se neúspěšně pokusil o 240 a 250 kg, které sice poměrně slušně zvedl, ale rozhodčí pokus neuznali pro technické nedostatky. V absolutním pořadí za Čížkem skončil David Taller, který zatlačil v kategorii do 90 kg 157,5 kg (osobní váha 83,5 kg). Třetí Josef Matějka zapsal 125 kg v kategorii do 82,5 kg.

V juniorech zvedl nejvíce Tomáš Gann, který vylepšil český juniorský rekord kategorie do 75 kg na 176 kg. Stříbro v absolutním pořadí získal Lukáš Masár ze Slovenska za 190 kg v kategorii do 110 kg a bronz Zdeněk Hrach za 150 kg v kategorii do 82,5 kg.

V masters se nedalo očekávat nic jiného než vítězství showmana Viktora Kudiho, který nezklamal a velmi slušně zatlačil čtvrtým doplňkovým pokusem nový český rekord masters kategorie do 110 kg 251 kg. Druhý v absolutním pořadí byl Václav Vimmer za 180 kg v kategorii do 125 kg a třetí Slovák Imrich Činčura za 157,5 kg v kategorii do 100 kg. Na čtvrté pozici skončil RNDr. Petr Chvátal za 130 kg v kategorii do 90 kg.

V open se rozhořel souboj o absolutní pořadí mezi Jaromírem Šrucem, Viktorem Horákem a špičkovým slovenským kulturistou a benchpresserem Vladimírem Flimelem. Zde je potřeba dodat, že Vlado závodil bez dresu a přesto udržel krok s nejlepšími v této soutěži. Nakonec vyhrál Jarda Šruc za 230 kg v kategorii do 110 kg. Stříbrný Viktor Horák zatlačil 210 v kategorii do 90 kg a bronz bral Vlado Flimel za 230 v kategorii do 110 kg. Mezi prvním a třetím byl rozdíl necelé 3 body 

Přestože WUAP RAW kategorii nemá, s narůstajícím trendem se pořadatel rozhodl vyhodnotit 3 nejlepší RAW výkony. Zde jednoznačně dominoval Flimel s 230 kg při váze 107,9 kg. Druhý byl Imrich Činčura a třetí Radovan Činčura – kuriozitou této kategorie byla kompletní slovenská sestava na všech vyhodnocených postech.

Nejvyššího výkonu napříč všemi kategoriemi dosáhla mezi ženami Monika Rovná a mezi muži Viktor Kudi.

Akce proběhla dle očekávání dobře. Moderátor – několikanásobný mistr ČR v silovém trojboji Zdeněk Fanta byl stejně jako jindy výborný. Přísnost dodržování pravidel se vyplatila, závod proběhl v rychlém tempu a nikdo nedostal nic zadarmo – tak jak to má být. Celkově se soutěže zúčastnilo 37 soutěžících a organizátor se postaral o skvělé ceny. Dík patří těmto sponzorům K-Lights, Fitko Zeus, Fitness-market.cz, PT SERVIS, Lumines Temple, INZEREUROPE, RÖWE, Liberecký kraj, AZ lešení a městu Nový Bor.

Krátký rozhovor s Viktorem Kudim:

alt

Na MČR jsi dosáhl nejlepšího výkonu, jaký máš z toho pocit? 
Musím říct, že mě to zaskočilo, že jsem to ani ve snu nečekal a pocit je to báječný. Když k tomu přidám tu skutečnost, že jsem to získal za přísných podmínek pravidel  federace WUAP, těší mě to dvojnásob.

Jaké je to soutěžit s Vladem Flimelem a porazit ho? 
Pokud jde o Vlada Flimela ze Slovenska, tak to potěší, i když jeho výkon bez dresu byl famózní, to se musí nechat. Že ale nechal dres v tašce mi dalo šanci se mu opět po šesti letech postavit a dokonce ho i nějak porazit. Tehdy to bylo ale v kulturistice na Grand Prix Pepa Opava.  Jinak jsem každopádně absolutku nečekal. Ono je těch 250 kg asi  už dost konkurenčních co? Člověk si to  uvědomí, až když vidí, že se i mladší a těžší pohybují okolo 220 či 230 kg. Asi mám kliku i na můj dres 

Jak by jsi soutěž hodnotil? 
Každopádně závody hodnotím velmi pozitivně. Jak účast, navzdory premiéry WUAP, tak i kvalitou. Pokud jde o samotné ceny no comment, to viděl každý sám. No a já se budu těšit na trojboj do Boleslavi. Pokusit si zase něco natrhnout (narážka na natrhnuté stehno z MS v Trnavě – závod, který i přes toto zranění Viktor dokončil)…raději protrhnout nějaký rekordík 

Krátký rozhovor s Vladem Flimelem:

alt

Co tě lákalo jet takovou dálku na MČR v Novém Boru?
Mám rád suťaže, motivuje ma to do dalšieho treningu, a titul Majster Českej republiky som ešte nemal.

Proč jsi závodil bez vybavení? Víme, že v dresu jsi schopen zatlačit okolo 300 kg.
RAW suťaže ma bavia je tam menšia pravdepodobnosť že človek vypadne, v drese je to niekedy va bank………

Jak se ti soutěž líbila?
Sutaže v Českej republike či už v kulturistike alebo v tlaku su vždy velmi príjemné a priatelské, a táto suťaž bola super!

Krátký rozhovor s Jaromírem Šrucem:

alt

Jsi spokojený s dnešním výkonem? 
No, tak naštěstí to stačilo na první místo tak jsem, ale pro sebe moc ne protože mám natrénováno na víc, ale jak už to tak bývá vždycky není posvícení.

Jaký máš pocit z toho, že jsi porazil Vlada Flimela? 
Je to super pocit porazit někoho jeho formátu, ale jsem soudný a RAW výkon který předvedl Vlado Flimel byl excelentní.

Jak bys okomentoval výkon rozhodčích? 
Výkon rozhodčích byl spravedlivý, podle pravidel, jednoduše tak, jak to má vypadat na každé soutěži a jak to má být.

Co tvé plány na MČR a letošní rok? 
Plánů je hodně, ale nikdo neví, co se může stát, já jsem například vůbec nečekal, že budu letos startovat po úraze na snowboardu, ale jsem tu a jdu do toho naplno. Každopádně budu trochu shazovat do mojí váhové kategorie do 100kg protože tam je mi dobře. Určitě plánuju start na MČR v Mladé Boleslavi a potom ME v Rybniku v Polsku, kde už snad budu v plné síle. A takovou poslední velkou soutěží bych viděl Světový pohár v Maďarsku, kde uzavřeme naší lifterskou sezónu.

Krátký rozhovor s dorostencem Filipem Čížkem:

alt

Jak moc jsi byl zklamaný, když jsi 250 slušně zatlačil, ale pokus ti nebyl uznán?
Byl jsem zklamanej no, ale mohl jsem si za to sám.

Jak se ti soutěž líbila?
Soutěž se mi hodně líbila, jedna byla perfektně zorganizovaná, přísné dodržování pravidel a přítomnost mezinárodních rozhodčích udělala soutěž na „světové“ úrovni.

Jaké máš plány na tento rok?
Plány zatím žádné nemám

Krátký rozhovor s Monikou Rovnou:

alt

Co se ti stalo při posledním pokusu?
Na poslední pokus jsem nastupovala s pocitem, že už necítím roku, nedokázala jsem si ani zamotat bandáže, a nevnímala jsem, že mám činku v ruce. Zákonitě jsem to tedy ani nemohla udržet, což způsobilo to, že mi činka prostě spadla. Naštěstí zraněná nejsem, jen ruku trochu cítím, ale to je spíš unavené po soutěži.

Jak by jsi sama sebe ohodnotila jako rozhodčí?
Jako rozhodčí se vnímám někdy i přísně, ale zárověň spravedlivě, jelikož jako závodnice vím, jaké to je být ve stresu a v nervozitě před soutěží. Mám pro liftery pochopení, ale nevidím důvod, proč být benevolentní víc, než je třeba. Každý závodník nastupuje s tím, že akceptuje pravidla dané soutěže, takže nějaké „úlevy podle ksichtu“ v žádném případě.

Jak se ti soutěž líbila? 
Já byla nad míru spokojená, soutěž proběhla dle plánu, přesně dle časového rozvrhu. Závodníci ukáznění, skvělá atmosféra podtrhnutá přítomností slovenských rozhodčích. Nemám jedinou výtku a těším se na trojboj do Mladé Boleslavi 30.4.2011.