Velmi dobré výkony trojbojařů na šampionátu AWPC – Slovakia

Poprvé v osmileté historii AWPC – Slovakia byl národní šampionát v silovém trojboji spojený s národním šampionátem jiné země. Ve dnech 6.-7. dubna se tak v Městském kulturním středisku v Šamoríně setkali po dohodě národních federací Slovenska a Česka nejlepší lifteři soutěžící pod hlavičkou mezinárodní federace WUAP.
  Zároveň měli možnost bojovat podruhé o tituly mezinárodních šampionů České republiky v silovém trojboji i závodníci z dalších států. Tuto možnost kromě Čechů využilo i 10 maďarských reprezentantů. Na soutěžním podiu se tak představilo 62 závodníků.

V sobotu začali závodníci v kategoriích dorostenců, juniorů a závodníci masters (starší 40 let). 14 dorostenců předvedlo výkony, kterými by se neztratili ani ve starších kategoriích. Nejlepším v absolutce byl Atilla Szelle z domácího klubu Gladiator Kvetoslavov. Vítěz kategorie T18-19 do 100 kg získal 709,84 bodu za výkon 760 kg (dřep 300 / tlak na lavičce 180 / mrtvý tah 280). Druhým v absolutním pořadí byl v Šamoríně závodník PWL CVČ Giraltovce. Vítěz kategorie T18-19 do 90 kg Patrik Gajdoš získal za výkon 645 kg (250/170/225) 625,650 bodu. Třetí místo ve své soutěžní premiéře vybojoval vítěz kategorie T16-17 do 110 kg Ákos Labát ze Sport clubu POHODA Trnava za výkon 670 kg (265/145/260), získal 595,63 reshelových bodů. Čeští dorostenci Pavel Kacafírek a Robin Hejl soutěžili oba ve stejné kategorii 67,5 kg (16-17 let). Úspěšnější Kacafírek nazvedal v trojboji 237,5 kg a o 7,5 kg porazil svého soupeře.
  Nejlepším v absolutce mezi juniory byl v sobotu Erik Jaškanič z PWL CVČ Giraltovce. Vítěz kategorie do 110 kg získal 725,76 bodu za výkon 810 kg (320/190/300). Tomáš Bugáň z klubu PCU Komárno, vítěz kategorie do 90 kg získal za výkon 700 kg (275/210/215) 681,80 bodu a odnesl si domů cennou trofej za druhé místo. Třetí místo získal Vladimír Okrajek z klubu SC Žilina. Vícemistr Slovenska v kategorii do 90 kg získal 591,435 bodu za výkon 585 kg (220/140/225). V juniorské kategorii do 125 kg zvítězil výkonem 635 kg závodník českého novoborského oddílu Pavel Vacek, který se v absolutním pořadí umístil na velmi slušném 4. místě.

V kategorii Masters se představilo 14 závodníků. Nejlepšího výkonu v absolutním pořadí dosáhl vítěz kategorie M45-49 do 100 kg Jan Vrba z českého klubu TJ Sokol Ústí nad Labem. Výkon 750 kg (305/195/250) zaručil Honzovi suverénní vítězství a zisk 754,596 bodu. Druhé místo získal nejtěžší závodník ve startovním poli 172,8 kg František Oszi z PCU Komárno. Vítěz kategorie M45-49 zapsal výkon 745 kg (300/165/280) a získal 667,097 bodu. Třetí místo si odnesl do Maďarska mezinárodní vicemistr Slovenska kategorie M40-44 do 82,5 kg András Mák. Výkonem 595 kg (210/145/240) získal 660,314 bodu.

V neděli začala tradičně soutěž kategorie Žen v první skupině. 6 trojbojařek bojovalo nejen o tituly ve svých věkových a váhových kategoriích, ale tradičně i o umístění v absolutním pořadí. Nejlepší závodnicí se stala Monika Rovná z českého klubu SK Metalpower Nový Bor, která získala 800,93 Reshelového bodu za výkony 215 kg v dřepu, 105 kg v tlaku, 185 kg v mrtvém tahu a celkově 505 kg v trojboji ve váhové kategorii do 75 kg. Monika zároveň 4. pokusem v mrtvém tahu překonala národní rekord 195 kg o půl kilogramu. Na druhém místě v absolutním pořadí se umístila Adriana Kaločaiová z PCU Komárno, která si připsala 428,812 bodu za výkon 240,5 kg v kategorii 56 kg (70/60 / 110,5). Třetí místo obsadila Lesanka Labudová z Gym studia Albert Trnava, vítězka kategorie M40-45 do 60 kg, která získala za výkon 185 kg 342,62 bodu.

Kategorie Open na závěr dne přinesla hlavně spoustu skvělých výkonů, které držely diváky ve střehu až do posledních pokusů. Českému závodníkovi Jiřímu Pěničkovi však start v kategorii do 82,5 kg nevyšel a rozloučil se se závodem po nezdařeném benchpressu. David Synek z Nového Boru v kategorii do 110 kg vybojoval stříbro za výkon 570 kg. V supertěžké váze získal nejcennější kov také další Čech Martin Vaško za trojboj 825 kg. Prvenství v absolutním pořadí si odnesl Martin Košnar z českého klubu TJ Sokol Ústí nad Labem, vítěz kategorie do 125 kg. Součet 980 kg (390/290/300) stačil na absolutně nejvyšší bodový zisk šampionátu 840,840 Reshelových bodů. Druhým závodníkem v pořadí absolutky se stal Peter Lincmaier ze Sport clubu POHODA Trnava, vítěz kategorie do 90 kg. Výkon 805 kg (310/185/310) stačil na zisk 784,078 bodu. Vyrovnanost závodníků v absolutce dokazuje i to, že třetí v pořadí Ondřej Hudák z klubu JP Stav Herkules Rožňava, mistr Slovenska v kategorii do 125 kg získal trofej se ztrátou pouze 7,3 bodu za Petrem Lincmaierem. Hudák získal 777,04 bodu za výkon 880 kg (330 / 242,5 / 307,5). Kompletní výsledky najdete na oficiální stránce AWPC – Slovakia.

Na závěr slavnostního ceremoniálu se na pódiu za potlesku diváků postavili nejlepší závodníci celého šampionátu v hodnocení jednotlivých disciplín na Reshelovy body. Trofej za nejhodnotnější dřep získala Monika Rovná, nejlepší tlak na lavičce předvedl Martin Košnar a nejlepším závodníkem v mrtvém tahu se stal Peter Lincmaier.