Mistrovství Evropy v tlaku na lavici a silovém trojboji WUAP

Mistrovství Evropy WUAP v tlaku na lavici a silovém trojboji proběhlo letos na poslední chvíli v polovině černa ve slovenském PrešověPůvodní pořadatelé z Ukrajiny, kteří vyhodnotili situaci ve své zemi jako neúnosnou, se rozhodli na organizaci rezignovat. Aby ME vůbec proběhloujala se ho AWPC Slovakia s Rudolfem Siskou v čele. Tři přesuny z původního hlavního města Ukrajiny do Lvova, Užhorodu a nakonec do slovenského Prešova a následné změny dat konání samozřejmě rozředily počet závodníků a tak proběhlo mistrovství Evropy v poměrně skromném duchu. Organizačně bylo zvládnuté tak jako vždy prvotřídně.

Mezi ženami soutěžila v tlaku Libuše Leiblová. Ve váhové kategorii do 82,5 kg zatlačila světový rekord 143 kg a skončila také druhá v absolutním pořadí. Její manžel Karel Leibl v kategorii masters do 59 let zatlačil 140 kg a bral zlato stejně jako Václav Vimmer v kategorii do 54 let za 170 kg. Jiří Barnet v kategorii do 54 let získal stříbro. Absolutní prvenství v této kategorii získal Jan Orosz s evropským rekordem 275 kg v kategorii do 54 let.

V kategorii OPEN  závodil Ivo Dittrich. V kategorii do 75 zatlačil 150 kg a získal zlato. Absolutní prvenství bral v této kategorii Ukrajinec Andrey Babynčuk, který zatlačil při 67,5 kg 202,5 kg.

V trojboji se představil v dorostencích David Mahovský. V kategorii do 75 kg nazvedal 640 kg a bral zlatou medaili. Lukáš Kremsa získal prvenství v kategorii juniorů do 82,5 kg. Nejhodnotnější výkon předvedl Patrik Navara, soutěžící ve váze do 125 kg. Po 402,5 kg světovém rekordu juniorů ve dřepu přidal další světový rekord v tlaku 257,5 kg a zakončil trojboj na světovém rekordu juniorů 940 kg. Za tento výkon získal i absolutní prvenství mezi juniory. Závod nedokončil Pavel Vacek, který nezvládl základní pokus při dřepu.

V kategorii masters získal zlato Jan Vrba, který zároveň zatlačil světový rekord masters 45 – 49 let do 100 kg 220 kg.

V OPEN vyhrál kategorii do 90 kg Zdeněk Hrach s výkonem 685 kg. V kategorii do 125 kg obhájil zlato Martin Košnar za rovných 1000 kg, který současně získal stříbro v absolutním pořadí za Ukrajincem  Andreyem Yaremusem, který nazvedal ve váhové kategorii do 110 kg 980 kg. Supertěžkou váhu vyhrál Václav Češka s osobním rekordem 955 kg.

Jak již bylo řečeno, šampionát byl na počet závodníků rozhodně komornější, než ty předchozí. Nikoliv však výkonově. V absolutním pořadí open, juniorů či masters nezískal nikdo nic zadarmo a mistrovství tak alespoň neztratilo nic ze své výkonnostní úrovně. Na schůzce představitelů všech členů participujících ve WUAP bylo dohodnuto, že kategorie RAW, tedy bez podpůrných dresů a bandáží, bude zařazena již na následujícím MS v rakouském Telfsu. Pravidla budou upřesněna později. Odhlasovalo se též snížené startovné pro dorostence a juniory. Příští Evropský šampionát bude organizovaný v České republice.