7. – 11. října probíhaltyrolském městečku Telfs světový šampionátbenchpressu a silovém trojboji asociace WUAP. Letos poprvé i s kategorií RAW, která nepovoluje používání podpůrných dresů. Telfs je klasické alpské městečko nedaleko Innsbrucku a Brennerského průsmyku. O přírodní scenerie bylo tedy postaráno, navíc vyšlo i počasí, kdy se teploty přes den pohybovalyletních hodnotách.

kategorii RAW benchpress v Masters zabodoval Jiří Hájek, který zatlačilkat. do 125 kg M 50 – 54 let 165 kg a bral stříbrnou medaili. V Submasters skončil Martin Horákkat. do 100 kg druhývýkonem 165 kg. V Open do 75 kg skončil Ivo Dittrich na 3. místě za 135 kg.

V RAW powerliftingu byl jediný zástupce ČR. Václav Mareš v kategorii do 110 kg M 45 – 49 bral zlato za 665 kg.

V Equipped Benchpress žen byla Libuše Leiblová v kategorii M 50-54 do 82,5 kg za 100 kg první a v absolutním pořadí mezi ženami bronzová. Jiří Barnet v M 50-54 do 100 kg byl první se 140 kg. Karel Leibl v M 55 -59 do 110 kg za 40 kg čtvrtý. V Submasters vybojoval zlatou David Velička za 255 kg v kat. do 100 kg. Petr Hron v kat. do 110 kg Submasters skončil s 245 kg na 3. místě. Marek Hlaváč a David Zdražil bohužel nezapsali platný pokus.  V Open byl Petr Bolf v kat. do 110 kg. stříbrný za 310 kg a Jiří Havrda v těžké váze zlatý s 320 kg. V absolutním pořadí byl Jiří bronzový.

Equipped Powerlifting a nekompromisní  vyžadování  pravidel  rozhodčími  způsobil krach řady úspěšných závodníků zejména po první disciplíně. Pro špatně provedený dřep se se závodem bohužel museli rozloučit šampioni jako veterán Viktor Kudi, junior Patrik Navara a open závodník a několikanásobný mistr světa Jaromír Kratochvíl. Martin Malinek pak nezvládl základní pokus v benchpressu.  Dorostenec Lukáš Seifert v kat do 67,5 kg bral zlatou medaili. Junior David Mahovský závodící v kat. do 82,5 kg nazvedal 700 kg v trojboji a stačilo to na vítězství v absolutním pořadí. V kategorii Masters M45 – 49 do 100 kg  Jan Vrba znovu úspěšně překonal svůj vlastní světový rekord a posunul ho na hranici 220,5 kg. S celkovým trojbojem 750 kg vyhrál svoji kategorii a v absolutním pořadí skončil na 5. místě. V Submasters do 125 kg bral zlato Radovan Kaděra za 850 kg.  V Open do 125 kg bral zlatou Martin Košnar za rovných 1000 kg a Václav Češka také zlatou v supertěžké váze za 950 kg.

Tento šampionát byl v řadě ohledů kontroverzní. WUAP prošla velkými změnami. Na začátku tohoto roku se vlastně  nevědělo, jak to s WUAP  bude dál. Rozpadlo se kompletní vedení této asociace. Evropský šampionát se z válkou ohrožené Ukrajiny přesunul na poslední chvíli na Slovensko. Všem čelním představitelům asociace se však podařilo WUAP stabilizovat a za to patří velký dík hlavně Rudovi Siskovi, bývalému prezidentovi slovenské asociace. Nemenší dík patří dalším členům vedení. Ať už je to Steven Parkhurst (USA), Meinhard Schröder (Německo) či představitel české strany Karel Koldovský a jiní – všichni odvedli kus dobré práce a WUAP pokračuje snad stabilněji, než předtím. Horší úroveň obou letošních šampionátů, ať jde o účast na ME či řadu organizačních chyb na MS,  je možné omluvit  částečnou nestabilitou a tím pádem i horší kontrolou nad děním šampionátů. 

Diskutovaná tvrdost rozhodčích byla na místě a nesluší se ji zatracovat. Měla by donutit část závodníků k změně přípravy, aby se pak při závodech nemuseli obávat nepříjemného faktu diskvalifikace.

Na schůzce všech představitelů asociace se potvrdil termín konání ME WUAP 2015 v České republice a MS v USA. Na RAW dřep se budou moci používat bandáže. Upevnila se řada organizačních pravidel, která by měla nastavit vysokou kvalitu závodů tak, aby to byl naprostý standard. To hlavní bylo, že bylo  odhlasováno nové vedení asociace v čele s prezidentem Rudolfem Siskou  (Slovensko) a viceprezidenty Meinhardem Schrödrem (Německo) a Stevenem Parkhurstem (USA).

alt alt alt alt alt