26. – 29. května si powerlifteři ze starého kontinentu dali dostaveníčko v malém rakouském městečku Horn, aby zde poměřili své síly v silovém trojboji a bench-pressu pod hlavičkou otevřené asociace WUAP. Do Rakouska zavítalo přes 200 lifterů ze všech koutů Evropy a svým dílem přispěla i početná výprava z České republiky. Celkem do bojů o medaile zasáhlo 14 závodníků a závodnic hájících modročervenobílou trikoloru.

alt

Mezi ženami se skvělým výkonem prezentovala veteránka Eva Horňáková, která soutěžila bez superdresů, a přesto vytvořila několik evropských a světových rekordů. S nemalým elánem a nadšením vstoupila do soutěže rovněž Monika Rovná, která aspirovala na celkové vítězství, ale bohužel ukončila své působení již po první disciplíně, ve které si nezapsala jediný platný dřep. Mezinárodní rozhodčí měli opravdu přísná měřítka a potvrdili tak, že domácí šampionáty, vyjma IPF, v tomto směru značně pokulhávají. Nejlehčí závodnicí byla žatecká Hanka Nachtigalová, která navzdory zranění ramene předvedla skvělý výkon okořeněný několika evropskými rekordy. Obě zmiňované dámy zvítězily ve svých kategoriích a Hanka Nachtigalová ještě ukořistila druhé místo v absolutním pořadí mezi ženami za Slovenkou Sandrou Mokrou.

V kategorii masters závodil ústecký RNDr. Petr Chvátal, který dohromady nazvedal solidních 537,5 kg. V kategorii open jsme taktéž měli žhavá želízka v ohni a samotný závod jen ukázal, jaký potenciál někteří závodníci mají. V kategorii do 100 kg se s velice pěkným výkonem představil Jaromír Kratochvíl, který zdolal světový rekord ve dřepu a i díky dobrému pozvedu nakonec celkově dosáhl 912,5 kg. Ve váhové kategorii do 110 kg nastoupil Jaromír Šruc a velmi slušným výkonem 845 kg obsadil třetí místo. Jarda se podcenil na benči, kde zápasil s příliš malou váhou na základním pokusu, což mu ubralo dost sil, a tím i tím nazvedaných kilogramů. Ve stopětadvacítce nastoupil Martin Košnar, který hned na dřepu nenechal nikoho na pochybách o tom, kdo se bude rvát o celkové prvenství v kategorii open. Přesto si neodpustil drobné zaváhání na 400 kilogramech, kterými zahajoval. První pokus byl kvůli nedostatečné hloubce ohodnocen jako neplatný, druhý pokus byl proveden zcela bez výtek a třetím zapsal ještě ukázkových 425 kg. V bench-pressu připsal na své konto 300 kg a v pozvedu 320 kg. Celkových 1045 kg znamenalo posunutí hranice světového rekordu. V nejtěžší váhové kategorii ještě do bojů zasáhl Martin Vaško, který se lepší skokově závod od závodu a i v Rakousku předvedl, že to není náhoda, nýbrž výsledek systematické práce a přípravy. Celkově nazvedal 830 kg při 8 platných pokusech, což znamenalo stříbrnou medaili. V absolutním pořadí se jako první umístil Košnar, na něhož zejména v závěru soutěže zle dotíral skoro 150 kg vážící Oleolenko z Ukrajiny, který však závěrečným pokusem nezvládl 392,5 kg na pozved a musel se před českým šampiónem sklonit. Na třetím místě v absolutním pořadí se umístil Kratochvíl. Češi tak jednoznačně opanovali evropský trůn v kategorii open.

V bench-pressu měla česká výprava také početné zastoupení, a tak i na tomto poli sbírala zaslouženě vavříny. Mezi ženami masters nastoupila Libuše Leiblová, která trochu překvapivě zahájila na 90 kilogramech bez dresu, aby následně čtvrtým pokusem bravurně zvládla skvělých 130 kg a připsala si tak na své konto světový rekord a vítězství v kategorii.

Mezi juniory do 100 kg se představil Václav Krejčík, který si za výkon 130 kg odváží bronzovou medaili. Mezi masters si za pěkný výkon 240 kg odváží domů zlato Tomáš Veselý, který i s ne zcela doléčenou zlomeninou nohy absolvoval jeden platný pokus. Karel Leibl, premiérově v kategorii 55 – 59 let, zvládl taktéž jeden platný pokus se 150 kg a odváží si rovněž zlato. Jeho soupeř z Německa nezvládl činku vážící 215 kg.

V kategorii submasters nad 140 kg zatlačil Radek Šacler třetím pokusem 210 kg a skončil druhý za Maďarem Szabóem, který zvedl stejnou váhu, ale sám vážil méně než Šacler.

Jediným českým zástupcem v kategorii open byl Radovan Kaděra, který zabojoval v kategorii do 140 kg a za pěkný výkon 257,5 kg si vysloužil bronzovou medaili.

Celý šampionát se nesl v přátelském duchu, což umocňovalo i příjemné prostředí moderní víceúčelové sportovní haly v Hornu. Organizační tým fungoval přesně dle očekávání a bez zaváhání si s evropským šampionátem poradil. Na proběhnuvší schůzce představitelů jednotlivých zemí se tradičně projednávaly úpravy pravidel a soutěžního řádu. Novinkou bylo stanovení jednoho zástupce z každé země aktivní ve WUAP, se kterým bude vedení této asociace nadále komunikovat a pouze s ním řešit záležitosti týkající se chodu asociace, pořádání mezinárodních závodů a také případné problémy. Za ČR byl jednomyslně zvolen pan Karel Koldovský.