Mistrovství světa v silovém trojboji a benchpressu WUAP

 

Mistrovství světa asociace silového trojboje WUAP – World united amateur powerlifting – se uskutečnilo ve dnech 21. 9. – 25. 9. 2010 ve slovenské Trnavě a čeští závodníci se v konkurenci 13 států určitě neztratili. Závody byly připraveny opravdu špičkově, obrovská rozcvičovna s dostatkem vybavení a velmi pěkně vypadající podium potvrdilo, že pořadatel opravdu nic nepodcenil. Kvalitní internetový přenos zajistil, že i vzdálení fanoušci powerliftingu mohli své favority sledovat online.

 

První den nastoupili závodníci k benchpressům v kategorii MASTERS. Velmi dobře si počínal Václav Vimmer, který v kategorii 50-54 let do 125 kg s výkonem 192,5 kg získal zlato. Tradičně si pro úspěch přijeli i manželé Leiblovi. Karel Leibl v kategorii MASTERS 50-54 let do 110 kg získal s výkonem 160 kg zlato a jeho manželka Libuše, která zatlačila 131 kg, světový rekord této kategorie a  získala též zlato. Mezi masters se neztratil ani Tomáš Veselý, který v kategorii do 140 kg masters 40 – 44 let získal s výkonem 240 kg první místo. V kategorii OPEN do 90 kg vybojoval Roman Maršálek s výkonem 240 kg zlato a pro zlato si přijel také zástupce asociace WUAP pro ČR Karel Koldovský, který v nejtěžší váhové kategorii +140 kg zatlačil 282,5 kg a neúspěšně se pokusil překonat i světový rekord této kategorie 301 kg. Bronz v této kategorii získal nejtěžší účastník české výpravy Radek Šacler za 212,5 kg.

alt

Karel Koldovský

Po benčích následovali trojboje masters a žen. RNDr. Petr Chvátal bojoval v kategorii MASTERS 45-49 let do 82,5 kg. Dřepnul 180 kg, zatlačil 130 kg a neúspěšně se pokusil zatáhnout evropský rekord 225,5 kg, což sice nevyšlo, ale i předchozích úspěšných 220 stačilo na zlato. Favorit kategorie MASTERS do 110 kg Viktor Kudi překonal zranění nohy v rozcvičovně a velmi slušně zadřepoval 310,5 kg, což je světový rekord této kategorie. Po velmi dobrém benči i pozvedu získal i on zlatou medaili za trojboj 822,5 kg.

alt

alt

V kategorii žen OPEN do 48 kg vybojovala zlato naše nejlehčí závodnice Hana Nachtigalová s trojbojem 225 kg. Monika Rovná bojovala o titul absolutní mistryně světa se Slovenkou Sandrou Mokrou. Po dřepu měla náskok Monika. Ztrátu vyrovnala Sandra po benčích a velmi se ji dařilo i při pozvedu. Monika se snažila udržet se Sandrou krok při mrtvých tazích, což se ji nepovedlo, svoji kategorii do 67,5 kg vyhrála s trojbojem 407,5 kg a v absolutním pořadí skončila na i tak skvělém druhém místě.

alt

alt

V kategorii OPEN mužů zahájil úspěšné tažení Jaromír Kratochvíl, který vyhrál kategorii do 100 kg s výkonem 900 kg. Jeho výkon stačil na 3. místo v absolutním pořadí mužů kategorie OPEN. Jaromír Šruc bojoval v kategorii do 110 kg, ale nestačil na Ukrajince Yaremuse a s trojbojem 840 kg získal stříbro. V kategorii do 125 kg bojoval o absolutní prvenství v kategorii open Martin Košnar. Dřepy naznačily dobrou formu a zapsaných 420kg, leč výpadek v benči na 320 kg zastavil jeho tažení. Naopak velmi dobře si počínal v kategorii nad 125 kg Martin Vaško, který s trojbojem 870 kg získal stříbro za Ukrajincem Oleolenkem.

alt

alt

alt

alt

Český team participující s WUAP se zúčastnil i pravidelné schůzky zástupců jednotlivých států, které se konají vždy při mistrovství Evropy či světa. Potvrdili jsme svoji účast na ME 2011 v Polsku a také uvažujeme o možnosti uspořádat i mezinárodní soutěž. WUAP je asociace plně otevřená a omezená pouze limity v kategorii OPEN, proto budeme pravidelně pořádat národní šampionát v benchpressu a silovém trojboji. Asociace si zakládá na poměrně přísném rozhodování, dodržování jednoznačných pravidel, testování na zakázané látky (drogy, THC, efedrin aj.)  a na  velmi dobré úrovni svých soutěží.  Karel Koldovský, Monika Rovná a Martin Košnar byli v průběhu šampionátu proškoleni jako mezinárodní rozhodčí WUAP, aby žádné výkony nemohly být zpochybňovány. Nejbližší akce pořádána WUAP je 23. 10. 2010 Austrian international deadlift cup v Rakousku v Gars am Kamp a následně 26. – 28. 11. WORLD CUP v benchpressu a silovém trojboji v Německém Eilenburgu.

 

Šampionát byl vyhodnocen jako velmi úspěšný. Slovenský tým zařídil nejen to, co je na takových soutěžích obvyklé a nutné, jako je kvalitní podium, rozcvičovna, vybavení, audio i video technika, ale i řadu věcí navíc. Výborně byl hodnocen i každodenní internetový onlinepřenos. Necelých 300 závodníků a přes 300 startů jen potvrdilo rekordní účast za poslední roky a tím i jednoznačnou stoupající tendenci úrovně WUAP.