Košnar absolutním vítězem Světového poháru WUAP v Eilenburgu

Od 26. listopadu do 28. listopadu probíhal v německém Eilenburgu WORLD CUP asociace WUAP v benchpressu a silovém trojboji. Světový pohár je poslední velkou mezinárodní soutěží před koncem sezóny, ale na výkonech se únava borců nikterak nepodepsala. Zúčastnili se lifteři z 10 vesměs evropských zemí a diváci se mohli kochat opravdu pěknými výkony. Barvy  České republiky hájil jediný účastník Martin Košnar, který si chtěl napravit pokaženou reputaci po nevydařeném MS v Trnavě.

 

Závody proběhly v sále místního moderně upraveného kulturního střediska a menší prostor jen umocnil atmosféru lifterského klání, kde se skutečně bojuje o každého diváka. Na dopolední nedělní trojbojařskou show se ale sešlo nebývale početné množství skutečně fandících diváků a ti o sobě při zajímavých výkonech dávali hlasitě vědět.

 

Martin si přijel pouze pro absolutní vítězství a tuto cestu mohl klidně překazit Sergej Oleolenko z Ukrajiny, který se pravidelně umisťuje v absolutním pořadí na mezinárodních kláních WUAP a zde se neúspěšně pokoušel zdolat 400 kg v pozvedu. Jeho kolega Pavel Yaremus, který mocně finišoval v kategorii do 110 kg také mohl počítat s umístěním na předních pozicích. Největším soupeřem však byl Jeffrey Podszuweit z Německa, který v kategorii do 75 kg zvládá přes 800 kg v trojboji a letos byl v absolutním pořadí druhý na MS GPC a první v absolutním pořadí na MS WUAP. Nenápadně také z pozadí vystupoval Daniel Kurila ze Slovenska v kategorii do 125 kg. Striktní dodržování pravidel, časových nástupů na jednotlivé pokusy a dodržování pauz během disciplín udělalo z trojbojařského závodu doslova sprint. Nekompromisní rozhodčí nastavili při dřepech takový metr, že nikdo nemohl očekávat, že budou uznávány pochybné pokusy.  Martin při tělesné váze 123,7 kg zapsal 420 kg ve dřepu, 322,5 kg v benči, což je světový rekord této asociace a 320 kg v tahu. Výsledných 1062,5 kg v trojboji je novým světovým rekordem WUAP a vynesly mu vítězství v absolutním pořadí Světového poháru.

 

 

K dalším neméně důležitým aktivitám české výpravy patřila i práce oficiálního zástupce pro Českou republiku asociace WUAP Karla  Koldovského, který  před nadcházející první samostatnou sezonou WUAP v ČR sbíral důležité kontakty a zkušenosti a také nelze opomenout působení Moniky Rovné na rozhodcovském poli, která coby  mezinárodní rozhodčí posuzovala  celou nedělní část. Češi byli na závodech opět vidět a je zřejmé, že mají v asociaci WUAP pevnou pozici.